Każdej nocy czujemy ją na swojej skórze. To dobry powód, aby przy wyborze pościeli zwracać uwagę na przyjemne tkaniny, piękne kolory i wysoką jakość wykonania. W naszym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o pościeli.
Pościel na cały rok
Dżersej
Pościel z dżerseju jest wyjątkowo popularna. Dżersej to elastyczna tkanina, która dzięki swojej strukturze wyjątkowo przyjemnie przylega do skóry. Splot tkaniny sprawia, że jest ona oddychająca i chłonna. Pościel z dżerseju nie wymaga prasowania, dzięki czemu jest łatwa w pielęgnacji. Dzięki swoim właściwościom regulującym temperaturę może być stosowana przez cały rok.
Mikrowłókno
Składa się z bardzo cienkich włókien, często wykonanych z poliestru. W rezultacie otrzymujemy bardzo lekką, cienką tkaninę, która dzięki gładkiej powierzchni jest szczególnie elastyczna. W przypadku osób cierpiących na alergię na pyłki lub kurz, pościel z mikrowłókna jest pierwszym wyborem, ponieważ jest nieprzepuszczalna dla roztoczy kurzu domowego oraz uniemożliwia gromadzenie innych alergenów.
Wzmocniona bawełna
Średnio drobno tkany materiał bawełniany ma gładką powierzchnię i jest bardzo miękki. Jest chłonny i zapewnia optymalny bilans cieplny organizmu. Dzięki trwałości materiału na pościeli ze wzmocnionej bawełny można łatwo wykonać nadruk. Sprawdza się jako całoroczna pościel na chłodne i ciepłe noce.
Pościel na lato
Pocenie się w nocy latem? Nie, dziękuję! Idealna pościel na łagodne letnie noce jest lekka i chłodzi skórę. Delikatne tkaniny o dobrych właściwościach termoregulacyjnych i oddychających zapewniają przyjemny sen.
Kora
Najbardziej charakterystyczną cechą pościeli z kory jest jej krepowana powierzchnia. Dzięki falistej strukturze, tkanina korowa jest bardzo miękka i nigdy nie styka się całkowicie ze skórą, co sprawia, że pościel z kory jest idealna na lato. Tkanina korowa zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, zwłaszcza w cieplejszych porach roku, a dodatkowo nie wymaga prasowania.
Satyna
Jest wytwarzana z bardzo cienkiej merceryzowanej (poddanej obróbce ługiem) przędzy bawełnianej, która jest następnie przetwarzana na gęstą tkaninę. Satyna charakteryzuje się szlachetnym połyskiem i wyjątkowo gładką, równą powierzchnią. W szczególności używana do produkcji pościeli lejąca makosatyna jest przyjemnie lekka dla skóry i działa chłodząco.
Perkal
Jest tkaniną bawełnianą o delikatnym, gęstym splocie, który tworzy gładką powierzchnię. Perkal jest bardzo lekki i chłonny, dlatego idealnie nadaje się na letnią pościel. Pościel z tego materiału jest również bardzo łatwa do czyszczenia. Pościel z perkalu jest dostępna nie tylko w wersji z barwioną przędzą, ale także z nadrukiem delikatnych detali, ponieważ tkanina ta wyjątkowo się do tego nadaje.
Pościel na zimę
W chłodne wieczory pościel powinna być przede wszystkim miękka w dotyku i rozgrzewająca. Miękkie poszewki na poduszki i kołdry zachęcają do pozostania w łóżku dłużej w chłodnym sezonie. W okresie Bożego Narodzenia lubimy również spać w pościeli ze świątecznymi motywami.
Flanela
Jest tkana w podobny sposób jak klasyczna bawełna wzmocniona i – podobnie jak ta tkanina – jest zwykle produkowana z czystej bawełny. Charakteryzuje się również tym, że jej powierzchnia jest szorstka. Dlatego pościel z flaneli szczególnie dobrze się nagrzewa i zachwyca wysokim poziomem miękkości. W ten sposób stanie się ona idealnym towarzyszem podczas zimy.
Flanela wełniana
Pościel ta jest podobna do popularnej pościeli z flaneli, ponieważ tkanina jest podobnie szorstka, dzięki czemu jest bardzo ciepła, ale też miękka w dotyku. Dzięki bardziej delikatnej przędzy jest lżejsza, dlatego jest czasami określana mianem lekkiej flaneli. Flanela wykonana jest z wełny, dzięki czemu jest chłonna, oddychająca i łatwa do czyszczenia.
Od pomysłu do nowej, ulubionej pościeli
Nasza nowa wiosenna kolekcja jest już dostępna! Nasi projektanci i managerowie produktu włożyli całą swoją pasję w detale pod postacią kolorowych motywów kwiatowych. Pokażemy Ci krok po kroku, jak powstały nasze projekty.
1. Pierwsze pomysły
„Naszą nową kolekcją, chcemy wprowadzić wiosnę do Twojego domu”, mówi projektantka Charlotte. Po pierwszych pomysłach pojawiły się pierwsze ręcznie narysowane szkice akwarelowe.
2. Szkic
Tylko najpiękniejsze motywy przechodzą do kolejnej rundy: do edycji na komputerze. W tym miejscu wprowadzamy zmiany tak długo, aż wynik będzie zadowalający.
3. Pierwsze wzory
Najbardziej ekscytujący moment? „Kiedy trzymasz w dłoni namalowany przez Charlotte projekt, który stał się prawdziwym wzorem piękna”, mówi kierownik produktu Vanessa.
4. Efekt
Gotowe dla Twojego domu: pokryta kwiatami i zaprojektowana z miłością i pasją – to nowa pościel Tchibo. Życzymy kolorowych snów!
Prawidłowa pielęgnacja Twojej pościeli
Nasza pościel jest wyjątkowa – każdej nocy. Aby utrzymać jej świeżość i zapobiegać alergiom, konieczne jest regularne czyszczenie pościeli. Aby móc się cieszyć swoją ulubioną pościelą tak długo, jak to tylko możliwe, można skorzystać z kilku wskazówek dotyczących pielęgnacji.
1. Wypracuj własny system prania
Częstotliwość prania pościeli zależy od kilku czynników. W przypadku alergików warto na przykład zmieniać pościel co tydzień. W przypadku intensywnego pocenia, zaleca się zmieniać pościel najpóźniej po dwóch tygodniach. W pozostałych sytuacjach pościel należy zmieniać zazwyczaj co cztery tygodnie. W przypadku występowania wilgoci, kołdry i poduszki powinny być codziennie wstrząsane i wywieszane do przewietrzenia.
2. Prawidłowe pranie pościeli
Aby zabić wszystkie zarazki, zasadniczo zaleca się pranie bawełnianej pościeli w temperaturze 60°C. Należy zachować ostrożność w przypadku mieszanek materiałowych i materiałów wrażliwych, takich jak jedwab. W każdym przypadku należy przestrzegać odpowiednich instrukcji pielęgnacji. Jeśli pościel należy prać w niskich temperaturach, płukanie higieniczne pomoże zredukować liczbę zarazków.
Aby zachować kolor i zapobiec uszkodzeniu tkaniny, po zdjęciu z kołdry i poduszek należy obrócić pościel na lewą stronę i zamknąć wszystkie zapięcia. W celu ochrony przed nadmiernym zużyciem włókien, lepiej jest prać pościel oddzielnie. Dodanie skrobi sprawi, że pościel będzie twardsza.
Aby zachować kolor i zapobiec uszkodzeniu tkaniny, po zdjęciu z kołdry i poduszek należy obrócić pościel na lewą stronę i zamknąć wszystkie zapięcia. W celu ochrony przed nadmiernym zużyciem włókien, lepiej jest prać pościel oddzielnie. Dodanie skrobi sprawi, że pościel będzie twardsza.
3. Należy stosować odpowiednie środki do prania i zmiękczacze tkanin.
Trwałość koloru Twojej pościeli możesz utrzymać dłużej, piorąc ją w delikatnym środku do prania materiałów kolorowych. Również w przypadku czarnej pościeli działają one niemal identycznie jak specjalne środki do prania materiałów ciemnych lub czarnych. W przypadku białej pościeli lepiej jest natomiast użyć uniwersalnego środka piorącego, co pomoże zapobiec szarzeniu materiału.
Podczas prania mikrowłókna i mikropolaru nie należy stosować środków zmiękczających tkaniny, ponieważ może dojść do utraty miękkości i chłonności materiału. Należy również zachować ostrożność przy stosowaniu płynów do płukania tkanin o zbyt intensywnym zapachu. Delikatne zapachy – najlepiej z zapachami działającymi wyciszająco, takimi jak lawenda – są przyjemniejsze podczas zasypiania.
Podczas prania mikrowłókna i mikropolaru nie należy stosować środków zmiękczających tkaniny, ponieważ może dojść do utraty miękkości i chłonności materiału. Należy również zachować ostrożność przy stosowaniu płynów do płukania tkanin o zbyt intensywnym zapachu. Delikatne zapachy – najlepiej z zapachami działającymi wyciszająco, takimi jak lawenda – są przyjemniejsze podczas zasypiania.
4. Suszenie i przechowywanie pościeli
Nie każda pościel nadaje się do suszenia w suszarce. Dlatego też zaleca się pozostawienie pościeli do wyschnięcia na wolnym powietrzu i stosowanie się do wydrukowanych na niej instrukcji dotyczących pielęgnacji. Po wyschnięciu nie musisz ponownie obracać pościeli na prawą stronę. Wystarczy ją złożyć i schować je do szafy. Podczas powlekania pościel zostanie automatycznie przewrócona na właściwą stronę.
Prawidłowe pranie i suszenie puchu
Niezależnie od tego, czy jest to przytulna kołdra, czy też Twoja ulubiona poduszka – dzięki odpowiedniej pielęgnacji nasza pościel zachowa świeżość na dłużej i pozostanie udaną podstawą nocnego odpoczynku.
Czego potrzebujesz?
- Pralka o pojemności co najmniej 7 kg
- Łagodny środek do prania bez rozjaśniacza optycznego (np. środek do prania do wełny) lub środek do prania puchu
- Suszarka o minimalnej pojemności 10 kg.
- 2 – 3 piłeczki tenisowe / piłeczki do suszarki
1. Pranie
Załaduj pralkę produktami puchowymi i dodaj łagodny środek do prania. Następnie wybierz delikatny program prania lub program prania pościeli, jeśli jest on dostępny w Twojej pralce.
2. Suszenie
Po zakończonym praniu włóż produkty do suszarki. Artykuły puchowe nie mogą schnąć na sznurku, ponieważ może to spowodować „zbrylanie” puchu. Ustaw odpowiedni czas schnięcia. W przypadku puchu szczególnie ważne jest to, by dokładnie wyschła nie tylko tkanina zewnętrzna, ale również wypełnienie. Wiele suszarek posiada automatyczny system, który zatrzymuje się po wysuszeniu tylko zewnętrznej tkaniny. Aby wydłużyć czas suszenia, wystarczy umieścić w suszarce wilgotny ręcznik. Włóż do suszarki 2 – 3 piłki tenisowe lub specjalne piłki do suszenia, aby rozluźnić wypełnienie.
3. Pielęgnacja
Codzienne potrząsanie kołdrą zapewnia nowe formowanie poduszek powietrznych, co skutkuje uczuciem miękkości i pomaga zachować właściwości produktu. Ponadto, produkty puchowe powinny być zawsze suche i dobrze wentylowane.
4. Przechowywanie
Do przechowywania należy stosować duże osłony, które zapewniają wystarczającą ilość miejsca, ale jednocześnie chronią przed kurzem. Najlepiej nadają się do tego osłony bawełniane, np. stare poszewki. Nie należy stosować opakowań próżniowych, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie puchu.
1
...