W przeciwieństwie do zwykłych upraw w procesie uprawy bawełny ekologicznej stosowane są wyłącznie naturalne nawozy i środki ochrony roślin. Ponadto produkty z certyfikatem GOTS spełniają w całym łańcuchu dostaw bardzo surowe kryteria społeczne i ekologiczne, np. dotyczące produkcji bez użycia niebezpiecznych chemikaliów.
100% zrównoważona bawełna w naszych tkaninach z bawełną
Nasi certyfikowani partnerzy od bawełny ekologicznej
Przywiązujemy dużą wagę do transparentności łańcucha dostaw – od źródła do naszych wyrobów tekstylnych. W tym celu, oprócz na własne projekty farmerskie, stawiamy również na certyfikowanych partnerów oraz uznane inicjatywy i standardy certyfikacyjne – dla zrównoważonej uprawy bawełny:
OCS Textile Exchange
Produkty, które certyfikowane są według standardów OCS 100 i OCS Blended Textile Exchange zawierają kontrolowaną, ekologiczną bawełnę, która sprawdzana jest niezależnie na każdym etapie łańcucha dostaw – od uprawy do produktu końcowego. Uprawa ekologicznej bawełny idzie w parze z działaniami na rzecz zachowania ekosystemów.
Zielony Guzik
Zielony Guzik to niemiecki, państwowy znak jakości, który udzielany jest odpowiedzialnym firmom, które produkują tekstylia spełniające wysokie standardy społeczne i ekologiczne. Kryteria i warunki uzyskania znaku jakości Zielony Guzik ustala państwo. Takie podejście pozwala na przejrzystość i wzbudza zaufanie.
Aby nasi klienci mogli szybko znaleźć nasze zrównoważone wyroby bawełniane, wyróżniliśmy je następującymi znakami:
Cotton in Conversion. Różnica, którą czuć.
Dzięki wykorzystaniu bawełny pochodzącej z projektów „Cotton in Conversion“ (w tłumaczeniu „bawełna z procesu przejściowego“), wspieramy przejście z klasycznej uprawy na uprawę zrównoważoną, zachęcając farmerów do zmiany, pomagając im w tym procesie i obniżając niesione przez nich ryzyko finansowe.
Proces przejścia z klasycznej uprawy na uprawę zrównoważoną trwa do 3 lat. W tym przypadku współpracujemy przede wszystkim z naszymi certyfikowanymi partnerami OCS i GOTS.
GOTS wspiera projektem „Organic in Conversion“ użycie włókien biologicznych i sprawdza w całym łańcuchu dostaw ich przetwórstwo pod kątem spełnienia surowych kryteriów środowiskowych i społecznych.
Nasze projekty farmerskie
Angażując się na rzecz bardziej zrównoważonej uprawy bawełny, realizujemy również własne projekty farmerskie, aby poprawić sytuację farmerów w perspektywnie długoterminowej. Np. w Indiach, które są największym producentem bawełny ekologicznej na świecie. W ramach tych projektów wspieramy przejście z klasycznych metod uprawowych na bardziej zrównoważone. W latach od 2020 do 2023 wspieraliśmy indyjską kooperatywę Chetna. Od 2022 roku projekt kontynuowany jest przez naszego dostawcę Pratibha. Dzięki uczestnictwu w tych projektach producenci otrzymują nasiona bez GMO, wsparcie finansowe i mogą skorzystać ze specjalnie dobranych szkoleń.
Cotton made in Africa.
Różnica, którą czuć.
Bardziej zrównoważoną uprawę bawełny można poznać również po znaku jakości Cotton made in Africa. Ta inicjatywa wspiera drobnych farmerów w Afryce Subsaharyjskiej, oferując im szkolenia na temat wydajnych i przyjaznych dla środowiska upraw. Dzięki lepszym zbiorom i większym zyskom farmerzy mogą własnymi siłami poprawić sytuację swoich rodzin.
Każdy krok robi różnicę. Oto nasza droga.
Bawełna z recyklingu.
Różnica, którą czuć.
Ponad 80 % wszystkich już nie używanych produktów bawełnianych trafia na wysypiska śmieci. A przecież istnieją sposoby ponownego przetworzenia znacznej ich części. W przypadku naszych produktów z bawełny pochodzącej z recyklingu, przywracamy naturalny materiał do cyklu i przetwarzamy go na nowe zrównoważone włókna.